Komedia Sylwestra Chęcińskiego opowiadająca o Ziemiach Odzyskanych.Sukces kasowy filmu spowodował powstanie trylogii kontynuację stanowią:"Nie ma mocnych"(1974 r.) i "Kochaj albo rzuć"(1977 r.)Film,początkowo w wersji czarno-białej,został skoloryzowany w 2000 r.przez firmę Dynacs Digital Studios z Hollywood na zlecenie Polsatu.Pawlak i Kargul nie są postaciami zupełnie wymyślonymi.Pierwowzorem Pawlaka był Jan Mularczyk ze wsi Tymowa koło Ścinawy.On krzyknął do rodziny"Wysiadamy,bo tu Nasze ludzie są",gdy zobaczył na łące krasulę Mikołaja Polakowskiego,sąsiada i krewnego Mularczyków,jadąc pociągiem na Ziemie Odzyskane z Boryczówki.Jan Mularczyk z Tymowej był stryjem Andrzeja Mularczyka,autora scenariuszy do trylogii o Kargulach i Pawlakach.Film miał początkowo nosić tytuł"I było święto".
Fabuła
Film opowiada o losach dwóch zwaśnionych rodzin Pawlaków i Kargulów, które krótko po zakończeniu II wojny światowej zmuszone są wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Ich kłótnie sięgają jeszcze czasów przedwojennych. Spór trwa o miedzę i krowę Kargula, która weszła Pawlakom w szkodę. Przyczyną kłótni jest ziemia, którą Kargul zaorał o 3 palce za daleko w stronę ziemi Pawlaków, co doprowadziło do rozlewu krwi. Obawiając się kary za pocięcie kosą Kargula, Jan Pawlak emigruje do Stanów Zjednoczonych.
Po latach wraca do Polski, gdzie jego brat Kazimierz z rodziną żyją w zgodzie ze znienawidzonym sąsiadem. Aby uspokoić Johna, Kazimierz opowiada mu historię pogodzenia się rodzin, w tym zaślubin jego syna, Witii i córki Kargula Jadźki.
Obsada[edytuj | edytuj kod]
- Rodzina Pawlaków
- Wacław Kowalski − Kazimierz (w retrospektywie także ojciec Kazimierza i Jana)
- Zdzisław Karczewski − Jan 'John' (brat)
- Jerzy Janeczek − Witia (syn)
- Maria Zbyszewska − Mania (żona)
- Natalia Szymańska − Leonia (matka)
- Zygmunt Bielawski − Paweł (syn)
- Rodzina Kargulów
- Władysław Hańcza − Władysław
- Ilona Kuśmierska − Jadwiga (córka 'Jadźka')
- Halina Buyno-Łoza − Aniela (żona)
- Pozostali
- Eliasz Oparek-Kuziemski − Kokeszko młynarz
- Aleksander Fogiel − sołtys
- Witold Pyrkosz − warszawiak
- Kazimierz Talarczyk − Wieczorek
- Ryszard Kotys − sprzedawca kota
- Andrzej Mrozek − żołnierz radziecki
- Jan Łopuszniak − niemiecki ksiądz
- Elżbieta Jagielska − sprzedawczyni lisów na targu
Dubbing[edytuj | edytuj kod]
- Kargul (grany przez Władysława Hańczę) – Bolesław Płotnicki
- Jadźka (grana przez Ilonę Kuśmierską) – Elżbieta Kępińska
- Jaśko Pawlak w młodości (grany przez Waldemara Dybę) – Kazimierz Dejunowicz
- babcia Pawlakowa (grana przez Natalię Szymańską) – Irena Malkiewicz
Miejsca realizacji[edytuj | edytuj kod]
Większość scen kręcono w Dobrzykowicach pod Wrocławiem, gdzie znajdowały się zagrody. W 2000 roku powstała fundacja, która zbiera pieniądze na renowację legendarnego budynku przy ulicy Szkolnej 18. W stodole Kargula utworzono izbę pamięci, gdzie można oglądać oryginalne przedmioty, którymi posługiwali się bohaterowie filmu[4].
Sceny w miasteczku kręcono w Lubomierzu, gdzie obecnie znajduje się muzeum Kargula i Pawlaka.
Zobacz też[edytuj | edytuj kod]
- 3 x TAK
Przypisy[edytuj | edytuj kod]